Skate Plaza

Skate Plaza na terenie Krainy Zabawy to unikalne na skalę północnej Polski miejsce, gdzie fani jazdy na deskorolce i rolkarze mogą trenować jazdę i doskonalić jej technikę.

Trochę historii

Mało kto wie, jak daleko sięgają korzenie jazdy na deskorolce. Ten miejski sport powstał i rozwinął się w połowie lat sześćdziesiątych, w słonecznej Kalifornii. Mało kto dziś pamięta, że deskorolkowe szaleństwo zapoczątkowali znudzeni niekończącym się czekaniem na odpowiednie fale surferzy. Któregoś dnia, przyczepili do swoich desek surfingowych kółka od wrotek i zamiast siedzieć na plaży wyruszyli do miasta. Dysponując tak niezwykłym sprzętem zaczęli, zamiast oceanicznych fal, ujeżdżać miejskie chodniki, schody, barierki czy nawet suche dna przydomowych basenów. Z czasem coraz więcej surferów porzucało wodę i zamiast słonecznych plaż zaczęło doskonalić swoje umiejętności w miejskiej dżungli. Prawie od razu okazało się, że nie tylko zawodnicy coraz bardziej wychodzą „na brzeg”, ale także miasta w coraz większym stopniu przystosowują się do ich potrzeb. Równocześnie, znacznemu udoskonaleniu ulegał również sprzęt. Prymitywne deski z przyczepionymi kółkami zostały wyparte przez profesjonalne deskorolki. W ciągu ostatnich 40 lat skateboarding wciąż nieustannie rozwija się i ewoluuje.

Gdzie jeździć?

W Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Zachodniej Europy już od lat siedemdziesiątych zaczęły powstawać specjalne miejsca przeznaczone dla deskorolkarzy. Przydomowe baseny zastąpiły wyspecjalizowane, pełne drewnianych half-pipe’ów skateparki, a specjalnie przygotowane miejsca, pełne schodów, barierek, poręczy, skoczni i wyprofilowanych krawężników zyskały miano skate plaz. Profesjonalna skate plaza to nie jest tylko kopia ulicy czy miejskiego parku – to całkiem nowa jakość, miejsce posiadające swoją tożsamość i niepowtarzalny klimat. Skate Plaza to esencja miejskiego środowiska, w którym każdy skate czuje się jak ryba w wodzie. Skate Plaza w Krainie Zabawy to znacznie więcej niż skatepark- to idealne, bezpieczne i wyjątkowe miejsce stworzone specjalnie z myślą o deskorolkarzach.

Sk8 Plaza rulez :)

Skate Plaza w Krainie Zabawy jest wielopoziomowym placem wyłożonym kostką betonową i pełnym skoczni, schodów i barierek. Dzięki niej trójmiejscy deskorolkarze i wrotkarze zyskali profesjonalny skate spot – miejsce spotkań, w którym mogą jeździć bez obaw o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Nie muszą już jeździć po pełnych samochodów ulicach. W bezpośrednim sąsiedztwie Krainy Zabawy nie ma ruchu amochodowego, ani niebezpiecznych ciągów komunikacyjnych. Tak długo jak deskorolkarze będą korzystać z infrastruktury, jaką oferuje im Kraina Zabawy, nie istnieje ryzyko kolizji z jakimkolwiek pojazdem, rowerem czy przypadkowym spacerowiczem. Dzięki dużej staranności, z jaką wykonano małą architekturę wchodzącą w skład Skate Plazy, zminimalizowane zostaje także ryzyko wypadków wynikających z nieszczęśliwego najechania na krzywo leżącą płytkę chodnikową. Skate Plaza to miejsce gdzie gdańscy skateboarderzy będą mogli się spotykać, wymieniać doświadczenia i podnosić swoje umiejętności. Dzięki niej i swojej ciężkiej pracy, mają szansę stać się prawdziwymi „prosami”.

Dobry projekt to podstawa.

W czasie prac projektowych nad Skate Plazą wzięliśmy pod uwagę wszystkie doświadczenia, jakie wynikają z tworzenia podobnych miejsc w Zachodniej Europie i USA. Już na etapie projektowania odbyły się konsultacje z osobami aktywnie uprawiającymi jazdę na deskorolce. Dzięki uwzględnieniu uwag profesjonalnych deskorolkarzy, zyskaliśmy pewność, że efekt naszej pracy precyzyjnie trafi w oczekiwania przyszłych użytkowników Skate Plazy.


Chcesz otrzymywać najświeższe informacje
z KRAINY ZABAWY? Zapisz się.